Прокуратурата е образувала проверка по случая със записа за купуване на гласове в Пловдив, който бе разпространен в медиите между двата тура на местните избори. Това потвърдиха за Дарик радио от Районна прокуратура – Пловдив.
Разследващите органи събират доказателства във връзка с подадената жалба от бившия заместник-кмет по спорта и лидер на местната партия "Кауза България" Георги Титюков, чийто глас се чува в телефонния разговор. На 1 ноември той сезира прокуратурата, след което коментира, че записът е компромат и най-вероятно е направен с помощта на изкуствен интелект.
Разследването ще трябва да докаже дали записът е автентичен или е създаден с помощта именно на изкуствен интелект, както и откъде е изпратен. В звуковия файл се чува ясно, че основните политически партньори в местната коалиция "Съединени за Пловдив" имат стройна организация за контролиран и купен вот, според която трябва да бъдат осигурени 17 000 гласа на първия тур на местните избори. Гласът от записа, който всички оприличават на този на Титюков, иска 500 000 лв. за избирателите от ромските махали и "изтъргува" две места в новия кметски кабинет.
Наблюдаващият прокурор е дал указания да бъдат извършени всички необходими действия за установяване на релевантните факти и обстоятелства, уточняват от прокуратурата в Пловдив.
Съгласно чл. 145 от Закона за съдебната власт, прокурорската проверка трябва да бъде извършена в двумесечен срок, който при необходимост може да бъде удължен еднократно от Районния прокурор.
Миналата седмица Софийска градска прокуратура отказа да образува досъдебно производство по същия случай, във връзка с публикации в медиите.
По време на първия тур на местните избори на 29 октомври са образувани две досъдебни производство за престъпления, свързани с изборния процес. Едното е срещу длъжностно лице, което е съставило официален документ с невярно съдържание, а второто - за заплаха и осъществена принуда.
На балотажа на 5 ноември 2023 г. е образувано трето досъдебно производство. Престъплението е за предоставена имотна облага с цел да бъде упражнено избирателно право в полза на определен кандидат.
От отговора на прокуратурата до Дарик радио става ясно още, че от образуваните разследвания по време на местните избори през 2015 г. и 2019 г. нито едно не е завършило с обвинителен акт.