Трябва ли шофьорите, употребили алкохол или наркотици, да бъдат съдени за умишлено убийство, ако отнемат живот на пътя? Въпросът коментираха пред Нова телевизия адвокатите Силвия Петкова, Илия Тодоров и Емануил Йорданов.
„Вината трябва да се преценява за всеки конкретен случай”, обясни Петкова. Тя обясни и какво значи „евентуален умисъл”.
„Това означава, че един човек, който се е качил да управлява МПС в нетрезво състояние е предвиждал, че е възможно да причини смърт на пътя, но се е съгласил с този резултат. В най-общия случай тази преценка се прави, когато няма спирачен път”, обясни адвокат Петкова.
„Въпросът е как да решим проблема. А за да го решим, трябва да знаем какъв е той”, каза адвокат Илия Тодоров от Българската асоциация на пострадалите при катастрофи. „Ако приемем, че проблемът ни е това, че съдът е притиснат от максималните граници на наказанието, тогава може би има резон да се вдигат максималните граници, има смисъл и от тази дискусия. Въпросът е, че в момента за тези които са с алкохол, на пешеходна пътека, на червено и други по-тежки случаи, наказанията, които са предвидени са от 5 до 15 години лишаване от свобода, в особено тежки случаи от 10 до 20 години. Въпросът е обаче, съдът дава ли максималните наказания? По-скоро не”, каза Тодоров.
„Ако имаме множество присъди, които са в максимум, и въпреки това на съда, на обществото, на всички се струва, че е прекалено леко, тогава би имало смисъл да се вдига максимумът”, смята Тодоров. Според него въпросът е да има мерки, които да намалят подобни случаи.
„В общия случай, когато става въпрос за пътно-транспортно произшествие, няма умисъл. Има самонадеяност, има неправилна преценка на ситуацията”, заяви Емануил Йорданов, бивш вътрешен министър. А по думите му съдът не може да обосновава присъдата си на базата на предположения.
„В същото време няма кой да обясни, че в момента максималните наказания при умишлено причиняване на ПТП и при непредпазливост, съчетана с предварително употреба на голямо количество алкохол или наркотици, са много близки. Мисля, че разликата е на 2-3 години”, каза Емануил Йорданов.