Близо 4500 са просрочените дела у нас

share

Точно 4482 са просрочените съдебни дела повече от 5 години. Това съобщи зам.-министърът на правосъдието Деница Вълкова по време на семинар за компенсация на щетите от бавното правораздаване.

Според статистиката 2703 са забавените наказателни процеси, а гражданските са 1779. Само когато тези дела бъдат финализирани на всички инстанции, недоволните имат правото да подадат искане за обезщетения.

От октомври м.г. в новото звено в Инспектората на Висшия съдебен съвет се занимава с жертвите на мудното правораздаване. Тогава в него са постъпили 53 жалби-заявления, от които 39 са били неоснователни, съобщи правосъдният министър Диана Ковачева. Останалите 14 са вече в Министерство на правосъдието и през април се очакват първите решения.

Ако решите да се жалите в съдебния инспекторат, процедурата там е най-бърза. Максималният срок за нейното разглеждане е 6 месеца. Там обаче има таван на обезщетенията по Закона за съдебната власт са до 10 000 лева. Право на всеки българин е да си търси правата и по съдебен ред. Дело може да бъде заведено пред български съд по реда на Закона за отговорността на държавата и общините за вреди. Там няма таван на обезщетенията. Продължава да съществува възможността да се води дело и срещу държавата пред Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ), но там процесите продължават средно 6 години.

Според практиката на ЕСПЧ, обезщетението е между 1200 - 1500 евро, ако делото е протакано с около пет години. Ако процесът се е точил около 12 години, държавата обикновено е осъждана за между 3300 и 5500 евро.

Водещи новини

Още новини