Енергийната ни инфраструктура е изложена на риск от хибридни заплахи

Getty Images архив
share

Според проучване на Военната академия в София съоръженията от енергийната инфраструктура на България може да бъдат засегнати от хибридните заплахи.

96 процента от запитаните отчитат, че международната среда за сигурност оказва допълнително влияние върху критичната инфраструктура у нас.

Елислав Иванов от Военната академия посочи за подготовката на държавата да защити критичната си инфраструктура.

"Мнението за уязвимостта на системите, областите или обектите от критичнвата инфраструктуна може да се обобщи с едно изречение - "На нас конкретно всичко ни е уязвимо", каза Иванов.

Повече тренировки и сериозна подготовка препоръчва изследването на Военната академия, а Борис Митев от Българската асоциация "Корпоративна сигурност" припомни, че страната ни трябва да има закон за защита на критичната инфраструктура, предава БНР.

ЕК засилва подкрепата за противодействие на хибридни заплахи

"Целта на закона е да гарантира ефективна защита и да определи ясни задължения на институциите, защото в момента те не са много ясни, да определи обектите и дейностите, които трябва да са част от критичната инфраструктура, не да се добавят към Постановлението постоянно и да се преправя", посочи Митев.

Водещи новини

Още новини