Президентът е силно одобряван. Близко до неговото политическо одобрение е и неговото неодобрение. Обществото е раздвоено. Той е най-одобряваният български политик понастоящем, но това няма толкова лесно да се трансформира в политическа подкрепа за партия на Радев. Това мнение изрази в интервю за БНР Добромир Живков – управител на социологическа агенция "Маркет линкс".
Досега няма бивш президент с позитивен опит да реализира собствен политически проект, "но около президента има група по-ляво настроени лица, които определено имат желание да създадат собствен политически проект и с президента са сякаш в един танц на припознаване, едно чудене дали самостоятелно да продължат или да се идентифицират с него и да черпят от неговия политически ресурс", коментира Живков в предаването "Преди всички".
Според него "политиката на БСП оставя ниша за едно малко по-модерно, малко по-либерално българско ляво".
Живков посочи, че сезирането на Конституционния съд от страна на държавния глава заради промените в Конституцията е било очаквано с оглед на антагонизма между Радев и ПП и две години, след като президентът лично даде заявка да представи на обществеността собствена визия за промени в основния закон.
Запитан как би се отразило евентуално решение на Конституционния съд да отхвърли поправките Добромир Живков отбеляза:
"Би се създал много сериозен вакуум, политически. Страната ще се изправи пред следваща политическа криза в ситуация, в която чакаме смяна на върха на изпълнителната власт. Връщане, крачка назад и то на такъв тип съществени държавни промени, ще създаде допълнително объркване и политически хаос в страната."
Добромир Живков не се съмнява, че смяна на министри при ротацията ще има и прогнозира, че ще има и някакво участие на ДПС в изпълнителната власт, дори на ниво заместник-министри, като така "ДПС ще започне да консумира по малко по-видим начин власт".
"Много е вдигнат политическият залог, особено от страна на ГЕРБ, в частност и на ДПС. Този залог е политически и трябва да бъде изпълнен. Това е част от имиджовата битка на политическите сили."
Кабинетът и мнозинството в Народното събрание ще останат стабилни поне до разпределението на експертите в регулаторите, смята Добромир Живков.
При ПП-ДПС има риск от допълнително роене, затова трябва да се стремят да показват възможно най-висока вътрешно-коалиционна консолидация, каза той.
"В ДПС се развиват процеси, особено с експанзията на г-н Пеевски, които са достигнали до точка, от която няма връщане назад", заяви още анализаторът. По думите му, със заявките на Пеевски да оглави партията се създава напрежение сред електората.
"Г-н Доган се опитва да минимизира потенциалните щети и рискове от роене, от проявата на по-силно изразени центробежни сили, които могат да доведат до поредния опит за разцепване на ДПС."
Символна трансформация в ДПС – да има председател етнически българин, не може да се случи рязко без сериозни рискове от сътресения, изтъкна в заключение Добромир Живков.