Евродепутатът Радан Кънев коментира в профила си във Фейсбук предстоящите протести на зърнопроизводителите.
Факти по кризата със зърнопроизводителите, отвъд обиди, заклинания и фалшиви новини:
1. Въпросът се свежда единствено до слънчогледа. Останалите зърнени култури са експортни, търгуват се на световни борсови цени и вносът от Украйна е незначителен, без отношение към цената, на която българските производители изнасят или продават у нас.
2. Няма никакви данни житото от Украйна да е опасно или недопустимо за внос. Проверките на българските власти показват обратното. А и количествата са незначителни.
3. Слънчогледът у нас е стока, която се произвежда в значителни количества, но и много се внася - традиционно от най-големия световен производител - Украйна. И се внася много преди войната.
4. България има много значителна маслопреработвателна промишленост - олио, биодизел, индустриални масла. Нейният интерес е на пазара да има максимална конкуренция и ниски цени. Това е и интересът на битовите потребители на олио - но олиото на българския пазар е много, много малък дял от общата продукция на преработвателите ни. Те работят предимно за износ, предимно за пазарите на ЕС.
5. Интересът на зърнопроизводителите и преработвателите е противоположен. Производителите искат - естествено - високи цени и затруднен внос.
6. Доколкото слънчогледът е също борсова стока с международни цени, българските преработватели намират начин да се снабдяват, ако цените на българските производители са твърде високи. Естествено, всеки дефицит вдига цените на продукцията, цените на дребно у нас и намалява износа.
Накратко това звучи съвсем просто - един естествен конфликт на икономически интереси, в който интересът на зърнопроизводителите не съвпада с обществения. Има обаче немаловажен детайл - украинските производители не са длъжни да спазват всички екологични изисквания в ЕС. Затова и в мирно време стоката им се обмитява на влизане в Европа. Тук правителството ни и ЕК са длъжни да осигурят баланс. Това е отчасти постигнато с допълнителни помощи и временна отмяна на някои екологични изисквания, посочва той.
Това е доста тесният терен за преговори. Всичко друго са откровени лъжи, пропаганда и политически рекет, завършва евродепутатът.