Кандидатът за премиер на ГЕРБ-СДС Мария Габриел ще получи папката за съставяне на правителство. Тя ще разполага със 7 дни, за да представи структура и състав на правителство.
"Шансовете за съставяне на редовно правителство се увеличават. Отвъд видимия проблем НС да преодолее тежката фрагментация и да излъчи редовно правителство, има проблем в трайното отчуждение от политическите сили. То е породено от масовото усещане, че нямат капацитет да разрешават тежките проблеми на български граждани. Самите политици се превръщат в проблем", каза социологът Елена Дариева в студиото на "България сутрин".
Формулата за експертен кабинет, предложена от ГЕРБ-СДС, остава единственото работещо решение, смята тя.
"ИТН много добре си направиха равносметка. Периодът, в който останаха извън НС, им подейства отрезвяващо. Ще бъдат много консенсусни на предстоящите преговори", допълни социологът.
Според преподавателя в катедра "Публична администрация" доц. Албена Танева, ситуацията е толкова сложна, че има нужда от кредит на доверие.
"Буксуваме. И при следващи избори ситуацията ще се възпроизведе. Големият проблем е не просто умората от избори, а разколебаването в нагласите - как мислим за политиката", коментира доц. Танева пред Bulgaria ON AIR и припомни, че в Конституцията няма "експертно правителство".
Според нея най-важно е да има редовен кабинет, за да може да влезем режим, предвиден в Конституцията. "Това е обществен договор", допълни политологът.
Засилва се очакването в обществото за развръзката и никой не иска да отиде на нови предсрочни парламентарни избори, посочи Дариева.
"В момента ГЕРБ-СДС се стреми да вземе ореола и позицията за гаранта на евроатлантическата посока. Сякаш избираме между две злини", смята социологът.
Доц. Танева отбеляза, че най-важното на редовния кабинет е, че подлежи на контрол.
"Всяка ситуация, в която има възможност да има обособена политическа власт и попаднала в ситуация без контрол, може да изглежда ефективна, но има как да злоупотребява. Експерти в един кабинет - важна е тяхната легитимност и отговорността, която стои зад тях. Отправянето на подобни послания е положителен знак за решение за конструкцията. Което и да е правителство, ще има трудности да задържи популярността", коментира политологът.
Ако "Продължаваме промяната - Демократична България" влязат в подобен кабинет, са поставени под риск от загуба на идентичност, каза още Дариева.
"На прага на местните избори е важно кой държи централната влас. Не могат да си позволят да влязат и в експертно правителство. От БСП отчаяно не искат да ходят на следващи избори. ДПС имат желание и нужда да влязат в Изпълнителната власт. За ИТН участието във властта също е критично важно", обясни тя.