Премиерът Петков: Надяваме се до декември 2024 г. да можем да купуваме руски петрол

МС
share

Надяваме се до декември 2024 г. да можем да продължаваме да купуваме руски петрол, понеже има и технически причини на ниво рафинерия. Това заяви пред журналисти министър-председателят Кирил Петков.

Всичко по темата:
Войната на Русия в Украйна 15402

Кирил Петков очаква ЕС да забрани вноса на петрол от Русия, но с изключения

„Много е важно за енергийната сигурност на България в този момент. Ако има сделка за руския петрол, то със сигурност ще има изключение и за България. Когато „Газпром” се опитва да извива ръцете на България, ние казваме „не” и намираме алтернатива. Но когато нямаме друга опция и се опитваме да защитим българския интерес – нашите партньори ни слушат. Радвам се, че ни виждат като истински партньор и са готови да се съобразят с нас особено защото показахме такава силна и ясна позиция във връзка с руския газ и едностранното нарушаване на договора от „Газпром“, добави той.

Премиерът изрази задоволството си, че европейските партньори разбират България, а правителството успява да комуникира важните за страната ни моменти. „Надявам се, че българските компании, превозвачи и бензиностанции няма да получат стреса, който за съжаление е факт за доста от другите страни“, добави Петков.

По думите му все още не се знае дали ще има шести пакет европейски санкции срещу Русия. „Някои от другите страни променят позициите си, даже и в този момент“, посочи той.

Премиерът Петков пред CNBC: Путин трябва да внимава, когато използва природния газ като оръжие

„Много е приятно, когато около масата видите хора като Макрон, Рюте, които казват: много се радваме и бихме искали вие от „Продължаваме промяната“ да сте част от „Обнови Европа“. Единственото условие, което ще продължим да обсъждаме, е, че за мен е много важно, когато говорим за нулева толерантност към корупцията, това да е от локално ниво до Брюксел. Това означава да има нов стандарт на европейските политически семейства така, че да не си затваряме очите за локална корупция, а на брюкселско ниво да чувстваме, че всичко е наред“, коментира още Кирил Петков.

ДПС е част от европейското семейство в ЕП „Обнови Европа“. Партията на премиера Петков също се готви да се присъедини към него, въпреки критиките си към ДПС на българска почва. Ето и какво коментира министър-председателят по повод това обстоятелство: „Не трябва да се говори на база ДПС като партия. Въпросът е кои са хората в ДПС, какъв е стандартът, който ДПС ще има към себе си, за да бъде част от тази нова формация. Мисля, че те трябва да си зададат доста въпроси, ако искат да продължат да са част от новите стандарти на европейските семейства“.

По думите на Петков, „Продължаваме промяната“ е получила топла покана да се присъедини към „Обнови Европа“, но това предстои да се обсъди на вътрешнопартийно ниво. „Не искаме да е само риторика, а да видим реалните стандарти. Либералните партии в Европа се обновяват. Този клуб от министър-председатели около масата изглеждаше логичен за ПП. Бих попитал какво трябва да направи ДПС, за да се чувства, че е част от този нов стандарт. Например, как те биха оправдали хора от „Магнитски“ да са на първия ред на парламента, когато говорим за по-висок стандарт на ниво корупция. Тази дискусия е важна за тях и вътрешнопартийно“.

Всичко по темата:
Войната на Русия в Украйна 15402

Водещи новини

Още новини