Вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева заяви, че де факто нямаме механизъм за сътрудничество и оценка.
Де факто нямаме механизъм - нямаме мисии, нямаме доклади, каза тя по време на парламентарния контрол в отговор на въпрос на депутата Крум Зарков.
Тя уточни, че наистина обаче трябва ЕК да приключи процедурата и да вземе формално решение, като предположи, че фактът, че периодът е съвпаднал с началото на мандата на новата комисия и ситуацията с пандемията са забавили формалното вземане на решението.
,,Комисията ни увери, че не планира никакъв доклад по този механизъм, каза Захариева. Това обаче не променя амбицията ни да продължим да изпълняваме планираните допълнителни реформи, които отиват отвъд показателите на самия механизъм за сътрудничество и оценка'', коментира тя.
Стремежът на България към утвърждаване на върховенството на закона започна много преди създаването на механизма за сътрудничество и оценка и твърдо вярвам, че този стремеж трябва да бъде приоритет на управлението на страната, посочи вицепремиерът и отбеляза, че тези реформи трябва да се правят не заради Брюксел, а най-вече заради българските граждани.
На уточняващ въпрос на Крум Зарков тя отговори, че не смята, че скандали, предизвикани от човек, който се укрива, могат да повлияят върху финалното решение на комисията.
По отношение на перспективите за сътрудничество между България и ЕС в сферата на съдебната реформа и борбата с корупцията Захариева посочи, че България последователно подкрепя създаването на общ европейски механизъм, който да бъде еднакво и прозрачно приложим спрямо всички държави членки.
Тя поясни, че в момента ЕС работи по този механизъм, който ще обхваща четири стълба и ще бъде с превантивен, а не със санкционен характер. Първият годишен доклад по него се очаква да бъде представен през септември или октомври.