Между всички институции в една демократична държава трябва да има едно здравословно напрежение, тъй като постоянно говорим за баланса на властите. Още Монтескьо е прозрял, че гаранцията за успех на едно общество е в неговите институции и колкото по-добре са балансирани те, толкова по-добре функционират те, никой не се самозабравя и всеки си върши работата. Това каза пред Novini.bg политологът Любомир Стефанов по повод словесните престрелки между премиера Бойко Борисов и президента Радев Радев, в които беше намесено и името на депутата от ДПС Делян Пеевски.
Проблемът е, че от самото начало на българския преход новата българска държава така е конструирана, че президентът да бъде някъде там – не е нито изълнителна, нито законодателна, нито съдебна институция, не представлява никаква власт сама по себе си. Това, предполагам, че е изнервяло до някаква степен всички обитатели на "Дондуков" 1 и по тази причина виждаме това поведение на президента, който иска да уплътни институцията, която оглавява и затова като че ли понякога преминава добрия тон с обитателите на "Дондуков" 2, които са легитимни представители на изпълнителната власт в държавата, заяви Стефанов.
Той посочи, че не намира логично обяснение на намесването на Пеевски в размяната на остри реплики между президента и премиера. Обяснявам си го по-скоро като прибързана реакция, тъй като обвиненията, които президентът формулира пряко или косвено към премиера, намесвайки Пеевски, в крайна сметка, ако премиерът заведе дело за клевета, трябва да бъдат доказани в съда. Да се говори на такова ниво между президента и премиера изглежда детинско. Цялостното им поведение изглежда като на две деца, застанали от отсрещните страни на улицата, които не могат да теглят чертата и да се разберат кой докъде може да си играе на улицата. Това щеше да бъде смешно, ако не беше трагично, когато става въпрос за президент и за премиер на една държава. По тази причина смятам, че Пеевски беше намесен от прибързаност от страна на президента - в опит "да видим, ако гръмнем в тъмното, дали няма да уцелим някой заек, какво ще излезе от тази трънка". Премиерът вече е играл тази ситуация няколко пъти – помним, че българи зад граница го питаха "като се погледнете в огледалото, не виждате ли Пеевски", така че не може да бъде изненадан по подобен начин, това означава, че президентът не се е подготвил, коментира политическият анализатор.
Надявам се, че президентът и премиерът ще спрат да си говорят през медиите. Държавните мъже нямат работа да ни обясняват на нас гражданите какво мислят един за друг като застанат пред микрофон или камера - те работят на 300 метра един от друг, гледат си в прозорците. Цялото им поведение изглежда наистина лековато, подчерта Стефанов.
По думите му напрежението между президента и премиера се превръща в личностно. Политологът заяви, че очаква подобни словесни престрелки между Румен Радев и Бойко Борисов да зачестят.
Има ли заплаха за стабилността на управляващата коалиция, имайки предвид бурния дебат около Истанбулската конвенция и вътрешното напрежение в Обединените патриоти – чуйте в аудиото какво още каза пред Novini.bg Любомир Стефанов: