Делян Пеевски може и да не е министър на спорта, а майка му Ирена Кръстева отдавна да не е шеф на спортния тотализатор, но това не пречи техни доказани и верни приближени да бъдат върнати на ключови позиции в сектора. Само в рамките на една седмица тихомълком министърът на младежта и спорта (ММС) Мариана Георгиева смени ръководството на двете фирми, които управляват най-големите спортни обекти в страната, отбелязва вестник "Капитал".
На мястото на досегашните управители бяха назначени хора със спорни биографии, които обаче са заемали същите или сходни позиции по времето на Васил Иванов-Лучано и са вършили услуги на близки до Пеевски фирми. Като се прегледа и съставът на политическия кабинет на Георгиева, става ясно, че в спортната палата на бул. "Васил Левски" 75 се е превърнало в частна собственост. Някъде при управлението на НДСВ - ДПС (2001 - 2005) е и зародишът на сложните политикономически и медийни връзки около Пеевски - Кръстева и банкера Цветан Василев, които се развиха силно при тройната коалиция и получиха добра приемственост при управлението ГЕРБ.
Със заповед от миналата седмица Марио Примджанов отново ще управлява "Национална спортна база" ЕАД, в чиито активи попадат най-големите спортни имоти като Националния стадион "Васил Левски", зала "Арена Армеец", базата "Белмекен", "Спортпалас" край Варна, плувния комплекс "Диана" и други. При предишния си период на управление на НСБ през 2001 - 2005 г. Примджанов сключи скандални сделки, които впоследствие станаха основа за продажбата на зала "Универсиада" на фирми, свързани с Пеевски.
През 2003 г. Примджанов сложи началото на приватизацията на зала "Универсиада". Тогава след заповед на министъра Васил Иванов-Лучано тя и хотел в Златни пясъци влязоха като апортна вноска в смесеното дружество "Спорт хотелс Олимпика". В него държавата (НСБ) и частната фирма "Проект строй груп" си разделиха участието поравно. "Проект строй груп" се оказа близка до Пеевски и беше регистрирана на адреса на младежкото НДСВ с председател Росен Дичев. Двамата бяха сред основателите на движението.
Впоследствие "Проект строй" продаде дела си на "Велдер билд", която също се свързва с КТБ. Новата обща фирма "Спорт хотелс Олимпика" изтегли заем от КТБ за купуването на земята под залата. Към 2009 г. частта на НСБ от заема от 2 милиона лева стана изискуем, а тогавашното ръковдство на НСБ, назначено от Весела Лечева, се оказа без средства да ги върне. Така НСБ продаде остатъчния 50% дял от зала "Универсиада" на "Велдер груп" за 9.5 милиона лева.
Още при разкриване на апортите имаше ясни индикации, че е налице заобикаляне на закона за приватизация, тъй като дружествата "Национална спортна база" и "Олимпика", които бяха собственици на обектите, бяха в забранителния списък. Тогава Лучано обясни създаването на смесените дружества с липсата на средства от страна на държавата да извърши ремонт.
По схемата "Универсиада" тогава Примджанов и Лучано направиха опит да се овладее и столичният колодрум в Борисовата градина - беше учредено друго смесено дружество - "Сердика БГ", отново с фирмата "Проект строй груп". НСБ дори остана само с 25% в нея, която имаше намерение да строи хотел зад стадион "Българска армия". Впоследствие нещата пропаднаха, защото се оказа, че в парка има забрана да се строи. Отново в този период Примджанов плати 2 милиона лева заем за разчистването на терена около стадион "Юнак". През 2005 г. Софийската градска прокуратура обяви, че е образувала следствено дело за сделките с "Универсиада" и варненския хотел "Тото шанс" за времето, в което НСБ се е управлява от Примджанов. Следващо съобщение за изхода от тези проверки не е имало.
Днес, 65-годишният Примджанов, вече е подписал договор за три години за управление на "Национална спортна база", а на 25 юли е подадено заявлението за вписването на новото ръководство в Търговския регистър. Засега вписването не е факт, защото трябва да бъдат отстранени дребни нередности в подадените документи, свързани с изискването за нова декларация.
Министерството на Пеевски
- 30.07.2013 | 06:37
- 12132