Идеята на финансовия министър Симеон Дянков минималните заплати да зависят от стандарта на живот в различните региони на страната е опасна и може да зареди нова демографска бомба, като предизвика още по-голямо обезлюдяване на по-бедните райони. Около тази позиция категорично се обединиха в студиото на предаването „Факторът Кошлуков” по TV7 финансистът Емил Хърсев и вицепрезидентът на КТ „Подкрепа” Димитър Манолов.
„Твърди се, че тази идея се появила след обсъждане в Националния съвет за тристранно сътрудничество, но истината е, че имаше синдикална позиция за минимални заплати по отрасли, а не по региони”, каза Димитър Манолов. Според него това е възможно, тъй като минималните осигурителни прагове се договарят между синдикати и работодатели и за разлика от минималните доходи те не приравняват металурга с шивача например.
Според Емил Хърсев вече е време минималната работна заплата въобще да отпадне, а нормативно да се регулира определянето на минималните осигурителни прагове. При евентуално диференциране на минималното заплащане по региони финансистът вижда и опасно огнище за нови измами, когато работодателите могат да регистрират фирми в други населени места, за да плащат по-малко на работниците си.
На още проблеми, свързани с демографската криза у нас, се спряха други двама събеседници на водещия Емил Кошлуков. Гостите в неговото студио проф. Атанас Атанасов от БАН и Костадин Костадинов от Центъра за демографска политика очертаха неблагоприятните демографски тенденции в България и констатираха, че засега няма ефективни политики за преодоляването им.
„Демографските тенденции са дълготрайни и ако направим нещо сега, можем да очакваме промяна след 10-15 години”, изтъкна проф. Атанасов. И двамата участници в дискусията смятат, че държавата трябва да има ясна стратегия и политики за решаване на проблема, тъй като в противен случай тя ще изчезне и ще остане само територията. Специалистите предлагат да се стимулира не само броят на децата, които се раждат, а и възможността на родителите да повишават образованието и квалификацията си.