Коментар на независимия финансов експерт Румен Гълъбинов за novini.bg по повод на нарастващата инфлация, поскъпването на стоките и услугите, които засягат всеки български потребител.
Инфлацията е резултат от увеличение на производствените разходи и от увеличаване на търсенето на продукти и услуги.
Ръстът на инфлацията засяга покупателната способност, доходите и спестяванията на населението.
Инфлацията е особено важна за малкия и средния бизнес, които са потърпевши, защото се влияят от повишилите се цени на енергията и суровините.
Трайно високата инфлация не е добра, защото тя определя нивото на реалната лихва от една страна, която е фактор за развитието на икономиката.
От друга страна, относително високата инфлация удря по растежа на икономиката по линия на износа в условие на фиксиран валутен курс.
Продължава да има обективни причини за това инфлацията в България да расте и
сериозното увеличение на потребителските цени може да доведе до забавяне на икономиката.
Глобалните затруднения с доставките ще намалят потенциалния растеж и ще увеличат производствените разходи, което може да доведе и до нова рецесия.
Цените скачат, а вече сме на прага на есента, когато разходите на хората за плащане на сметки започват да се покачват.
Към момента реално имаме спад на покупателната способност на потребителите в България спрямо нарастващите цени.
Най-голямо увеличение от началото на годината имат цените на храните, лекарствата и акцизните стоки, които са над 50% от общото потребление по индекса на потребителските цени.
Навсякъде в ЕС има усещане, че има увеличена инфлация, но у нас като че ли този процес се подценява и за съжаление
има тенденция дори да се прикрива реалното повишаване на инфлацията.
Далеч по-лесно е да се отрича, че има висока инфлация и да се омаловажава проблема, затова често се манипулират официалните статистики и често се отчита по-нисък процент на инфлация от реалния.
Това включва нереалистична потребителска кошница, която не отразява реално пазарното потребление, разширяване на класа от стоки или заместването на някои стоки с други, чиято цена не се е покачила толкова много.
Най-често от кошницата с продукти на базата, на която се изчислява инфлацията се изключват или неглижират някои от основните разходи на потребителите, а именно тези за храна и енергия.
Реалният темп на инфлация в България е по-висок от обявеното в националната статистика, като реалната инфлация може би надхвърля два пъти официалната.
Така се стига до разминаване между усещането за инфлация в крайния потребител и официалните данни за потребителските цени, като хората обикновено усещат по-висока инфлация от оповестената.