Димитър Манолов за novini.bg: Партиите предизборно се надцакват, уж загрижени за хораТА

булфото/архив/
share

Защо е важно проект обюджетът да бъде гласуван от състава на 46-то НС? Как ще мине неговото гласуване в усложнената и напрегната политическа ситуация? Как така ни уверяват, че икономиката ни е добре като цените галопират, а заплатите, особено в частния сектор, на повечето места си стоят на едно и също ниво? Разговарям с инж. Димитър Манолов, президент на КТ "Подкрепа".

Сигурно проектобюджетът може да е и по-добър, ама е такъв какъвто е и е достатъчно приемлив. Партиите влизат в нови избори и ползват тази тема, за да се надцакват едни други и популистки да обясняват постоянно колко били загрижени за хората. Това е много дразнещо, защото никой от тях няма право да говори от името на хораТА, а само от името на някои хора, които представляват.

Допускам, че обсъждането на бюджета няма да мине без перипетии и търкания, ама дано да са по-малки и приемливи. Правителството състави един бюджет, който е оглеждан отвсякъде. Освен през призмата на партийния популизъм. Ако партиите го включат, то самият бюджет не го чака нищо добро.

В проекта за бюджет присъства мярка при ново затваряне, поради коронавируса, кабинетът да подкрепи бизнеса с 430 млн.лв., ако се наложи повторно затваряне. Министър Кирил Петков дори говореше за ваучери за ваксиниране, което също не е лошо. Искам да припомня за едно друго предложение, направено от нас и смятам, че има много повече здрав и практически смисъл.

Предлагаме на хората, които се ваксинират, да им се дава по 1 ден допълнителен отпуск.

Предупреждавам, че няма да е ок за никого, който реши да спре 50-те лева бонус за пенсионерите, осигурени им от м.г. от правителството на ГЕРБ. Вече е късно за обратен ход.

Колкото до политическата ситуация у нас, ясно е, че каквото и както си избираме, това ще живеем. Ако търсите оценка - не ми харесва това, което се случва и едва ли има нормален човек, който да одобрява сегашното политическо статукво.

Масов феномен е, че

стоките и услугите непрекъснато поскъпват,

което е в резултат на зверското печатане на пари в периода на пандемията. Подобни дертове имат и всички останали държави, но пък там заплатите са в пъти по-високи от тези у нас. Тук ни предстоят още ядове с либерализацията на цените на еленергията и тогава вече ще ни споходят истински страшни неща.

Заплатите на повечето хора на наемния труд в частния сектор наистина не са повишавани отдавна. За тях ще е тежко, още повече, че вече освен здравна криза, имаме и политическа. Известно е, че в такава среда тези процеси се развиват още по-динамично.

Живеем си в приказката за селото без кучета.

Съвсем скоро ни предстои да свикаме заседание на нашия конфедеративен съвет, на което ще решаваме какви мерки ще предприемем за защита на статуса на работещите хора.

Много се говори у нас напоследък срещу корупцията, но ето че и в Плана за устойчивост и развитие са заложени не просто прозиращи, а крещящи възможности за корупция. Не мога да се примиря с практическото изваждане на средствата за възстановяване на напояването в България. Според мен това е престъпление, защото имаше възможност да се възстановят напоителните системи в България, от които зависи производството на нашата храна. Ненавиждам порочната логика „Що да имаме напояване, като можем да внасяме кофти чужди зеленчуци отвън”.

Водещи новини

Още новини