Над 1 700 българи са останали инвалиди след трудови злополуки през последните 22 години.
Общо инцидентите на работното място са били около 3 000. Мрачната статистика беше цитирана от президента на КНСБ Пламен Димитров.
Повод за коментара му е Международния ден на загиналите и пострадалите при трудови злополуки - 28 април, който се отбелязва от 2003 г. в повече от сто страни.
В световен план всяка година повече от 150 млн. души претърпяват трудови злополуки, а повече от 2 200 000 загиват при злополука на работното си място, информира БТВ.
Това е повод да припомним, че управляващи, работодатели и работници имат ангажимента да създават и поддържат култура по безопасност на работното място, посочи президентът на КНСБ.
По инициатива на конфедерацията в много градове в страната са поставени паметни плочи в почит на загиналите при трудови злополуки.
Служителите на КНСБ се поклониха пред паметната плоча пред сградата на конфедерацията в София. Те изразиха почит с едноминутно мълчание и поднесоха венци и цветя.
През миналата година НОИ е отчел ръст на злополуките, които са станали на път за работа или обратно. По-голямата част от инцидентите обаче стават на работното място.
Социалният министър Тотю Младенов посочи, че инвестициите в подобряване условията на труд имат изключителен ефект не само за живота и здравето на работещите, но носят определени икономически ползи за самия бизнес. "Ефектът от инвестициите в подобряването на условията на труд е доказан. Според европейско проучване чрез инвестиции в безопасност и здравословна работна среда може да се постигне възвращаемост на реинвестициите в съотношение 12 към едно, тоест 12 евро печалба на всяко едно евро инвестиция", добави той.
Младенов съобщи, че всяка година Международната организация на труда призовава за създаване на безопасни работни места и предотвратяване на трудовите злополуки и професионалните заболявания. През тази година инициативата е посветена за насърчаване на безопасността и здравето в "зелената" икономика. Министърът припомни, че за първи път правителството заедно със социалните партньори е отворило схема "Безопасен труд", която се финансира по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси", за подобряване на условията на труд в българските предприятия. 70 милиона лева са осигурени по програмата, с проекти са кандидатствали над 430 предприятия като финансирането е до 200 000 лева. Тотю Младенов изрази надежда, че първите проекти ще започнат да се изпълняват още от следващия месец.