Пешеходна зона на ул. „Граф Игнатиев“ може да се покрие само с бетонни плочи, но не и с мрамор. Нашият проект е комбинация от бетонни плочи с гранитни. Градината пред църквата „Свети Седмочисленици” в София е планирана с едроразмерни плочи по модел на площад в Мюнхен. Това каза авторът на проектът на градинката пред храма Свети седмочиследници арх. Иво Пантелеев в ефира на БТВ.
Повод за реакцията му станаха критиките на столичани от новата визия на площада пред църквата „Свети Седмочисленици”, която е част от мащабния проект за обновяването на ул. "Граф Игнатиев" в столицата.
„Мюнхен и Виена са градовете, от които се уча“, призна той. По думите му плочките, които се използват в двата европейски града са 4-5 пъти по-скъпи оит тези, използвани в София. „Гранитните павета са по-подходящи за градината, но не и за централната градска част. Настилката ни трябва да се съобрази с прашната среда и с оттичането на вода от него“, обясни архитекта.
„В проекта съзнателно е търсена сивата гама. Бетонът идва от кариера в Македония и е с много добро качество. В градинката "Кристал" ще бъдат поставени същите плочи“, посочи специалистът.
"Негативни асоциации винаги могат да се направят, когато се търси бламиране. В момента сме в сложна ситуация. Не завиждам на изпълнителя на проекта, който е подложен на натиск. На 25% от подреждането на плочките сме. Всеки ден съм на обекта и когато нещо не ми харесва, казвам да се подмени“, каза Пантелеев.
Той призова за търпение. „Позитивната атмосфера ще помогне на всички, тя е нужна. Когато обектът бъде завършен ще изглежда по-добре“, увери той. „Естествено, че когато правя нещо ми харесва. Това е резултат от едни неслучайни усилия“, каза още архитекта.
Проектът за обновяването на улица "Граф Игнатиев" и прилежащите й площади е на стойност 24 млн. лв.
Същият архитект е бил част от проектантския екип, направил реконструкцията на Женския пазар в София.