Черно море не е черно, но обикновено, не е и тюркоазено. Цъфтежът на фитопланктона е виновен за цветните краски на морето, които според учения от НАСА Норман Кюринг са най-ярки от 2012 година насам.
Тюркоазените снимки от Космоса стреснаха мнозина, но проучване показа, че фитопланктонът може да бъде и полезен и дори да лекува заболявания като рак, пише в. "168 часа".
В опасност ли са хората? Оказва се, че е тъкмо обратното - фитопланктонът е изключително полезен. Исторически той съществува повече от 3 милиарда години и се смята, че точно тези микроорганизми са отговорни за създаването на земната атмосфера и за появата на живота. И не само това. Около 50 до 85% от кислорода на Земята се произвежда от фитопланктона, а останалата част - при процеса на фотосинтеза, осъществяван от растенията.
Хората често го използват като хранителна добавка, а нейните качества са безспорни. Тя повишава настроението при депресия, подпомага естествената детоксикация, стимулира черния дроб и имунната система, засилва клетъчната регенерация и се грижи за сърцето. Но това, което е най-впечатляващо, е, че всъщност фитопланктонът може да бъде следващият голям пробив в борбата с рака. В публикация на Американската агенция за храните и лекарствата, озаглавена "Лекарства от бездната: Съкровищата на морето дават някои медицински отговори и намекват за други", авторът Джон Хенкел обобщава резултатите от някои изследвания за ролята на фитопланктона при борбата с рака.