Швейцария ни помогна да създадем оперативен дежурен център за разкриване на тежки престъпления. Трудно ни беше да намерим фирми, които да ни снабдят с техниката. Опитахме се да намерим най-доброто качество и цена. Оборудването на тези центрове е готово, каза заместник главния прокурор Евгени Диков в ефира на БНТ.
Няма експерти-криминалисти, които да работят с тази техника, те са в предпенсионна възраст. Ще се провежда обучение на млади кадри, каним експерти от България и Швейцария, допълни той. Новите центрове бяха наречени "Колите на Хорейшо". Те ще бъдат използвани само в района на София.
Терористичният акт в Бургас няма краен срок за разследване. Всеки един случай се преценява какви експерти да бъдат включени, разследването продължава вече три години, каза Диков. С новата апаратура ще мога да се намират нови доказателства, кито да са годни за използване, категоричен е той.
В момента имаме 118 тома материали, които предоставихме на експерти от БАН, които да изготвят заключение, с което да се предявят обвинения срещу обвиняемите, но съдът ще реши дали те са виновни, каза Диков.
Тежките престъпления в България са намалели според данни на разследващите в българските общини. Мен ме обезпокоява това, че хората са обезверени и не вярват на полицията и прокуратурата като не съобщават за престъпления. Единствено се увеличават кражбите на коли, каза зам-главният прокурор.
Имаме обучени хора, които да разследват евентуални терористични атаки, успокои Диков. По всички знакови убийства се работи, има давност от 35 години и имаме случаи на възобновяване на знакови дела, завърши Диков.
Има случаи, в които видях полицай, който пишеше на пишеща машина, възмути се Диков.
Евгени Диков: Все още се използват пишещи машини от разследващите полицаи
- 25.11.2015 | 19:02
- 1401