Щабът на НАТО ще бъде разположен в София с 40 души състав. Половината ще са български военнослужещи, а другата половина ще са от страните от Алианса.
Това заяви началникът на отбраната вицеадмирал Румен Николов на пресконференция след срещата му заместник-върховният главнокомандващ на Съюзното командване по операциите на НАТО генерал сър Ейдриън Брадшоу, предаде репортер на Novini.bg. Той разкри какво точно ще представлява щабът и какви ще са командните пунктове. "Вторият център, или както е по-известен команден център, ще комуникационен център. Той ще бъде разположен във формирование, което съществува и в момента. Част от него вече взе участие в операцията срещу джихадистите, като компонент на командването на Алианса в Турция", каза Николов.
По думите му третият център е е за обмен на информация между корабите. "Той ще бъде разположен във Варна. Началото на неговото формиране е от 2008 г, но окончателното му изграждане ще се осъществи тази година. Приемането на сертификацията му ще стане през следващата година", каза още началникът на отбраната.
"На територията на България няма да се дислоцира батальон за свръзка с НАТО. Тази част от батальона за свръзка, която ще се разположи в района близо до София е една рота, заявена преди 4 години и започнала подготовката си за участие. Сертификацията на тази група на начално ниво е тази година. Окончателната й подготовка завършва през 2017 г. Това е наистина едно звено с 50 военнослужещи, между които и двама офицери и има задача само за комуникации", допълни вицеадмирал Николов.
Генерал Ейдриън Брадшоу посочи, че Центърът за интегриране на силите на НАТО ще има редица функции. "В самото начало функциите, които ще трябва да изпълнява, ще са по координиране на тренировки и обучения с други държави от Алианса. Отново искам да подчертая това не е бойно формирование, това е щабен елемент", допълни още той. Сър Брадшоу отбеляза, че при Силите с висока степен на готовност ще имат възможност за разгръщане в рамките на няколко дни, като този период се съкращава в зависимост от това,каква е спешността на кризата, от какъв порядък е тя.