Топлофикация - Перник иска топлинните счетоводители да излязат на пазара

share

Пернишката "Топлофикация" настоява топлинните счетоводители да излязат на пазара, заяви пред БТА изпълнителният директор на дружеството Стойчо Василев. Според него, фирмите за дялово разпределение са паразитни структури, които обаче, след като съществуват, трябва да се състезават наравно с всички. Василев определи като "безумие" сключването на договори между тях и "Топлофикация", като в контрактите е фиксирана сумата, която битовите абонати трябва да платят. Топлинните счетоводители да си докажат разходите и ДКЕВР да определи цена на тяхната услуга, както на електроенергията и топлоенергията, предлага пернишкият директор.

Според него фирмите за дялово разпределение трябва да сключват директни договори с гражданите от съответната абонатна станция и да им се заплаща едва след отчитането и при качествена услуга. Необходимо е те да контролират "Топлофикация" като доставчик, а не да се договарят с нея, категоричен е Василев. Той разказа за експеримент, при който един и същ блок е бил отчетен от различни фирми за дялово разпределение, като в крайна сметка се е получила разлика в сумите за плащане с близо 50 процента.

Топлинните счетоводители трябва да работят с еднакъв софтуер, за да няма разлика в отчитането, твърди Василев. По думите му, в противен случай, каквато е сегашната практика, е нарушен основният конституционен принцип "за равен труд - равно заплащане". Стойчо Василев, който е и заместник-председател на Общинския съвет в Перник, се солидаризира с искането на съветници от Столичния общински съвет за отпадане на топлинните счетоводители.

Хората не желаят да плащат парно, защото не са убедени, че сметките са точни, смята директорът на топлофикационното дружество. В Перник задълженията на гражданите към "Топлофикация" възлизат на 42 млн. лв. Несъбраните вземания ежегодно растат с по 7 млн. лв. Въпреки почти постоянните безлихвени ваканции и 10-процентова отстъпка за редовни платци, събираемостта е константна величина и варира между 30-35 процента. В същото време пернишкото дружество ежегодно плаща на топлинните счетоводители по 500 000 лв.годишно, твърди Василев.

По думите му, сумата е фиксирана и не се влияе от процента на събираемост, както и от качеството на свършената работа. Той определи като порочна практиката на оформяне на сметки на базата на прогнозни данни. "Хората са недоволни от "Топлофикация", а реално нашата задача е да доставим топлинната енергия и да я отчетем на абонатната станция. Подаваме числата на топлинния счетоводител и той ги разпределя нагоре", припомни механизма Василев.

Пернишката "Топлофикация" има лиценз за топлинен счетоводител и отчита 758 абонати, но само на база кубатура на жилището. Дори и в най-студените дни през декември и януари максималната цена е 1 лв./куб.м отопляем обем, хвали се Стойчо Василев. С кооперация с шест апартамента дори се договорили "Топлофикация" да засича само похарченото на абонатната станция, по-нататък хората сами си разпределят ползваната енергия.

Само у нас кражбата на топлина не се наказва, недоволен е директорът на топлофикационното дружество и се надява да бъде инкриминирана, както кражбата на електроенергия. Сега все още се квалифицира като "нерегламентирано ползване на топлина". Хванем някой в кражба, но не можем нищо да му направим, а той само казва "следващият път ще внимавам", отчаян е Василев. Ненаказуемостта създава конфликти между съседите и ощетява съзнателните граждани, смятат и множество пернишки домоуправители.

Три фирми за дялово разпределение работят на територията на Перник. Те обслужват 18 774 абонати.

Водещи новини

Още новини