Българските военни са сред най-некорумпираните

булфото
share

България е сред първите 15 държави в света с най-нисък корупционен риск в сферата на отбраната според изследване на неправителствената организация "Прозрачност без граници", Великобритания, съобщава пресцентърът на Министерството на отбраната (МО).

Изследването, което в България е осъществено през 2011 г., оценява нивата на корупционен риск и уязвимост в следните сфери в отбранителните институции: политика, финанси, човешки ресурси, операции, обществени поръчки. Анализът се базира на разработен по специална методология въпросник, както и на периодични проверки от представители на организацията, се посочва в съобщението. В изследването са сравнени антикорупционните политики и практики на 82 страни, които са оценени и разпределени в седем групи.

България попада в група "С" заедно с Франция, Италия, Аржентина, Испания, Япония, Бразилия, Чили, Колумбия, Хърватия, Чехия, Унгария, Гърция, Латвия, Полша, Словакия, които са оценени като държави с умерен корупционен риск в сектора отбрана. По процентни показатели България е трета в тази група. Преди нас са САЩ, Великобритания, Норвегия, Швеция, Австрия, Тайван и Южна Корея (група "В"), а Австралия и Германия са единствените, които са оценени като страни с най-силни антикорупционни механизми (група "А"). "България е ратифицирала и прилага разнообразни международни антикорупционни инструменти и притежава прозрачен и подробен бюджет за отбрана, в който всички източници на приходи са публикувани", се посочва в анализа. "Ръководството на МО продължава да изпраща решително антикорупционно послание", се казва още в изследването.

Налице е прозрачност за броя и заплащането на служителите. В Кодекса за етично поведение на военнослужещите и цивилните служители в значителна степен са отразени явления като подкуп, представителни разходи, подаръци и конфликт на интереси и са налице дисциплинарни проверки във връзка с корупционни прояви. Според доклада нашата страна разполага с действени и ефективни средства за наблюдение, проверка и контрол на отбранителната политика и свързаните с тази сфера въпроси. Налице е ангажираност от страна на граждански организации и парламента към институциите в сектора сигурност и отбрана. Отбелязва се още окуражаващ диалог по актуални въпроси между МО и обществеността.

През декември 2012 г. в Главната квартира на НАТО в Брюксел бе дадено официално начало на проекта "Изграждане на интегритет" в Югоизточна Европа, под съвместното председателство на България, Норвегия и Международния секретариат на НАТО. Освен в НАТО България е водеща страна по проекта и в рамките на Процеса на срещи на министрите на отбраната от Югоизточна Европа (SEDM), отбелязват от МО.

Водещи новини

Още новини