От три до пет години ще са необходими, за да имаме нови учебници, защото няма техническа възможност това да стане по-рано", обяви министърът на образованието Сергей Игнатов, попитан кога ще са готови новите учебници, след като сега се актуализират учебните програми.
За да бъдат променени и актуализирани учебните програми, Законът за предучилищното и училищното образование трябва да мине на второ четене в парламента, допълни той.
По думите му "има десет дни, за да се види дали ще има някакви промени в текстовете от законопроекта".
"По новите учебни програми, които сега се подготвят, ще започне написването на новите учебници, но това ще стане постепенно", обясни министър Игнатов.
Заместник-министърът на образованието Милена Дамянова допълни, че екипи вече работят върху актуализираните учебни програми за пети-седми клас, като се прави връзка между началния и прогимназиалния етап, а след това и с първия гимназиален етап.
"В края на юли ще бъдем готови с програмите от първи до десети клас, а от средата на август ще започне обсъждането им", увери Дамянова.
Тя уточни, че целта е във всички актуализирани учебни програми 60% от часовете да се отделят за преподаването на нови знания, а 40 процента - за практически упражнения и за работа по проекти.