Огромен брой невалидни бюлетини са отчетени на първия тур на местните избори като в някои общини надминават 40% от подадените гласове. Като според членове на общински избирателни комисии част от тях се дължат на преференциите. Правилата на ЦИК обаче позволяват умишлено "осакатяване" на валидни бюлетини, коментира пред "Нова телевизия" бившият член на централната комисия проф. Красимир Калинов.
В момента правилата дали една бюлетина е валидна или невалидна са прекалено рестриктивни и дори "неволно" драсване върху нея я прави невалидна, или излизане с милиметър извън квадратчето, коментира проф. Калинов.
За разлика от гласуването с хартиена бюлетина, при машинните всяко драсване върху разписката очевидно е злонамерено, коментира пък адвокат Емил Георгиев.
"Видеозаснемането не пречи на осакатяването на бюлетините. За да е ефективно трябва постоянно да се гледат 12-те хиляди секции, а това е невъзможно", каза още юристът.
"Ако гласуваме повече с машини технологично е по-чисто.Но дали е по-честно не можем да разберем. Немският съд например не е забранил машините, а подчертава, че е рисково, защото обществото няма доверие в резултатите. Но там нямаше разписка. А в България разписката е гаранция", каза още проф. Калинов.
Решението на ВАС, с което позволи ползваването на машини на втория тур е соломоновско, но това не означава, че машините ще се ползват, каза още адвокат Георгиев.
"Притеснява ме, че ЦИК вероятно няма време да се изпълнят указанията на съда за машините. ВАС реши соломоновски, че ЦИК законосъобразно е отменила машините за първия тур, защото законът не предвижда изрична делегация на сертифицирането на зам.-министър. Сега изниква въпросът дали цялата процедура по сертификация трябва да бъде повторена или трябва само министърът да подпише крайното решение", каза той.
ЦИК е излазъл извън правомощията си като е взел решение да се гласува без машини, коментира проф. Калинов.