В ефира на БТВ се проведе голям политически сблъсък. Знаковите лица на партиите, които имат най-голям шанс да влязят в 49-то Народно събрание, спориха в открит дебат по важните въпроси, които вълнуват всички българи - инфлация, ръст на цените, икономическа криза.
В дебата участваха Десислава Атанасова от ГЕРБ - СДС, Даниел Лорер от "Продължаваме промяната" - "Демократична България" (ПП - ДБ), Петър Чобанов от ДПС, Цончо Ганев от "Възраждане" и Георги Свиленски от БСП, а водещи са Мария Цънцарова и Златимир Йочев.
„Въпросът с цените и инфлацията боли и той боли за всеки един от нас, който пазарува всеки ден. За нас няма никакво съмнение, че инфлацията е дошла от другаде, но това не помага. Ние дадохме много ясно да се разбере, че след изборите ще се борим с двата основни проблема. Защо българинът продължава да е най-беден в ЕС след 12 години управление на ГЕРБ и дълго членство в ЕС. Второто, с което ще се заемем, е регулация на пазара, посредством работещи регулатори, които трябва да са сигурни, че никой не манипулира нито цената на олиото и всички останали картели и монополи с горива и т.н.“, започна Даниел Лорер.
„Две години бяха пропуснати и преминаха в безвремие, защото липсваше лидерство, липсваха отговорност и трайни решения. Бих казала, че последните две години инфлацията беше изпусната, защото не бяха компенсирани навреме всички търговци и производители с цената на електроенергията. Нашата парламентарна група беше тази, която предложи мораториум на електроенергията за битови абонати, защото зимата щеше да бъде много по-трудна. Естествено няма как да пропуснем цената на газа, която беше на последния ден на управление на ГЕРБ 30 лв. При управление на ПП 300 лв., а сега е 100 лв. Това основната причина инфлацията да е толкова голяма – никакви мерки навреме и липса на адекватни решения“, отговори му Десислава Атанасова.
Във втори кръг темата на дебата бе енергетика и външна политика.
„Дефиницията как определяме кой е енергийно беден трябва да се случи така, че да няма онеправдани. По време на нашия кабинет ние започнахме това, създавайки база данни, в която се виждат доходите на населението централизирано, така че да знаем кой е истински енергийно беден и да можем да му предложим по-голяма подкрепа. Заедно с това цената на тока започна да спада и това означава, че въпреки кризата в Европа, енергийната криза всъщност започва да намалява и ние трябва да го разбираме, когато говорим и за бъдещето на нашата енергетика. Преживяхме изключително труден момент, но той отминава. Идват времена, в които светът се е нагласил към новата реалност и българската енергетика трябва да премине към нови източници“, обясни Даниел Лорер.
„По време на цялото управление на ГЕРБ ние сме полагали изключително много усилия за диверсификацията на българската държава. „Балкански поток“, построен със средства не на българския данъкоплатец, а със средства, които се възвръщат – около 300 милиона на година. Газовите връзки с Румъния, със Сърбия, интерконекторът с Гърция са все проекти, които ГЕРБ започна или е реализирала успешно“, категорична бе Десислава Атанасова.
“Важно е България да има ясна позиция, а не да се шикалкави като последните две години, когато бяхме твърде неориентирани. Ние трябва да знаем къде стоим. България трябва да е на страната на жертвата. Аз като жена и майка не мога да приема, че се бомбардират родилни домове и умират деца, жени. Решение за изпращане на български военни няма. Не сме гласували такова решение”, коментира Десислава Атанасова темата за войната в Украйна и българската позиция.
“Украйна, когато е готова, тогава ще влезе в ЕС. Въпросът е зададен, доколко България трябва изобщо да подкрепя Украйна. Мисля, че 48-ият парламент ясно показа къде българите и ние като суверенни представители смятаме, че трябва да окажем помощ на една суверенна държава, която е нападната от съседа си. Българските инструктори ще обучават военните в Украйна и в това няма нищо страшно. По отношение на зарядите трябва да отидете в Сопот и да кажете на хората - спираме ви производството, защото трябва да оставим Украйна Путин да я прегази”, добави от своя страна Даниел Лорер по темата.
Политиците говориха и по темата кой ще управлява България след предсрочния вот на 2 април.
“Управление в коалиция не е най-силната страна на ПП. Защото 232 дни това е най-кратко управлявалото правителство в най-новата история. Преди няколко месеца дадохме отговора на избирателите, когато предложихме състав и структура на Министерски съвет. Тогава само няколко гласа не стигнаха в Народното събрание, за да бъде реализиран мандата. ПП не събраха дори и своите 64 гласове заедно с ДБ. Това е важен знак за напред. Много по-голям е шансът на ГЕРБ-СДС да направи правителство. Ние ще бъде първа политическа сила”, каза Десислава Атанасова.
“ПП показа, че може да управлява в коалиция с партньори, на които има доверие. Какъв е проблемът да управляваме заедно с ГЕРБ? Никой не знае защо ГЕРБ доведоха страната до колапс в продължение на 12 години, особено в областта на правосъдието. Докато те не покажат, че разбират от това и някой там е склонен да поеме отговорност, няма как да изградим това доверие в парламента, за да можем да придвижим тази страна към един нормален живот”, обяви Даниел Лорер.
За финал бе показано и национално проучване, финансирано и реализирано съвместно от БТВ и "Маркет линкс", проведено сред 1080 лица над 18 г. в страната в периода 18–27 февруари по методите на пряко-лично интервю и онлайн анкета.
Според проучването следващият парламент ще е сътавен от пет партии. На първо място е коалицията ПП - ДБ с 20.9%, следвана от ГЕРБ - СДС с 20.4%. Трети с 13.3% се нареждат от ДПС, следвани от "Възраждане" с 11.8%. Последните, които преминават 4-процентната бариера за влизане в НС, са БСП с 6.6%.