Първите 100 дни на правителството "Петков" трудно могат да изглеждат впечатляващо, но не може да се каже, че са и провал. Това заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров на пресконференция, на която се представя оценката на синдиката на 100-те дни управление на кабинета "Петков", одобрена от Изпълнителния комитет на Конфедерацията на 29 март.
По думите на Пламен Димитров, на фона на продължаващата глобална пандемия, нарастващата инфлация и започналата война в Украйна, правителството трябваше да поема като удари извънредни обстоятелства и кризи, като се опитва да ги управлява в рамките на нашите български измерения.
Пандемията беше управлявана сравнително добре - за тези няколко месеца не са допуснати никакви тежки катаклизми, системата не беше претоварена, каза Димитров. В същото време той отчете, че останахме първенци по смъртност и на едно от последните места по ваксинация.
Повишаването на минималната заплата от 650 лв. на 710 лв. от днес се оценява като положително, но КНСБ иска от юли минималното възнаграждение да стане поне 760 лв.
КНСБ подкрепя в голяма степен актуализацията на бюджета, особено в социалната му част, но оценява критично закъснението на бюджетна процедура 2022 и отлагането на действието на бюджета за 1 април. Критично се оценява и липсата на ръст на доходите в бюджетната сфера, който поне да компенсира нарастването на инфлацията.
В края на 100-те дни липсва и програма за управление на правителството, заяви Пламен Димитров.