Колко струва кракът на известен футболист или гласът на именита певица? Няколко хиляди лева, а може и милиони. Всичко зависи колко изкарват с тях.
Така биха отговорили застрахователите, които предлагат полици за отделни органи на тялото. В България те не са много, но въпреки това някои дават примери, пише "24 часа".
"Правили сме полици за отделни части на тялото най-вече на спортисти", обясни Румен Георгиев, шеф на "Армеец". Той ги нарича специфични злополуки. Освен футболисти имали клиенти и от леката атлетика, от бойните спортове и плуването. В повечето случаи се застраховали крайниците - крака, ръце, но имало и вътрешни органи. В масовия случай полиците били до 300 000 лв. Имало и такива обаче, в които това се надхвърля значително.
Застрахователната сума и премията се изчисляват по редица фактори - кой е човекът, какви са постиженията му, какво е професионалното му занимание, колко рисково е, колко изкарва от него, какви договори за ангажименти е подписал, има ли стари травми, какви са били миналите медицински разноски за възстановяване и т.н. Срокът може да е по избор - една или повече години.
В повечето случаи се правят и пълни медицински изследвания. След това се правят срещи с лицето, неговите мениджъри и адвокати, с които се уточняват детайлите. Целта е спортистите да се осигурят в случай на травма или злополука, когато няма да могат да упражняват професията си известно време и за това да получават обезщетение.
С тази идея и някои певци си правят застраховки на гласните струни в случай на повреждане, т.нар. падане или загуба на гласа. Колко е сумата, пак зависи най-много от дохода на изпълнителя. На един гласът струва повече, на друг по-малко.
Всеки може да застрахова част от тялото си, ако му служи в професията, т.е. с него си изкарва парите, коментират застрахователите. Те дават примери с професионалните шахматисти, които може да застраховат мозъка си например от загуба на памет или друго увреждане.
Към полиците за естествен или изкуствен бюст обаче застрахователите са по-скептични.
Според тях трудно може да се докаже как именно гърдите на една жена й докарват дохода. Дори и някой да се навие да сключи такава полица, тя би струвала солено, казва Петрозар Петков, шеф на "Бул инс".
От "Булстрад" припомниха, че преди време са направили застраховка на известен български футболист при трансфера му в чужбина.
Недялко Чандъров от ДЗИ признава, че засега никой не е проявявал интерес към застраховки на част от тялото, но ако се случи, винаги може да се комбинира и да му се предложи нещо. Той също казва, че такъв тип полици биха се сключили индивидуално след договорка със застрахователя.
Някои дружества предлагат групови застраховки на цели спортни отбори. Така например "Бул инс" покриват рисковете от травми и злополуки на борци, сумисти и хандбалисти. Застраховат и алпинисти. Обикновено покриват риска от смърт и трайна нетрудоспособност. Една от последните застраховки била за отбора по хандбал, където единичният лимит за всеки състезател бил между 50 000 и 100 000 лв.
От "Булстрад Живот Виена Иншурънс Груп" обясниха, че са застраховали срещу злополука световноизвестни шахматисти по време на престоя им в България за турнира "Mtel Мастърс" между 2006 и 2009 г. - Веселин Топалов, Иван Чепаринов, Вишванатан Ананд, Руслан Пономарьов, Гата Камски, Василий Иванчук, Етиен Бакро, Петер Свидлер и др. Компанията е била и официален застраховател на някои издания на риалити шоута като "Мюзик айдъл", "Денсинг старс" и "Сървайвър".
Според поетите ангажименти са изплатили обезщетение за лечението на бившия национален вратар Здравко Здравков, който участваше в един от сезоните на "Сървайвър", а през 2009 г. са оказали съдействие при внезапната смърт на кмета на Раднево Нончо Воденичаров за репатрирането на тленните му останки.
Спортисти застраховат органите си за 300 хил. лв.
- 27.01.2012 | 20:23
- 2341