Ако някога има добив на шистов газ в България, отговорността при евентуална екологична щета ще бъде изцяло за сметка на компанията - концесионер, обясни пред журналисти министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков по време на семинар за управлението на подземните богатства.
При водения дебат за добива на шистов газ трябва да се вземат предвид от една страна ползите, от друга - рисковете, каза Трайков. Икономическата целесъобразност на един проект не се подразбира по презумция, подчерта той. Ако сравняваме печалбата към направената инвестиция при проекта Бургас -Александруполис имаме инвестиция от държавата от най-малко 300 млн. евро при годишна печалба най-много от 30 млн. евро, докато при добива на подземни богатства имаме инвестиция от нула лв. с печалба от стотици милиони, даде пример министърът.
Рисковете от добива не можем да ги преценим просто така, затова искаме да дадем възможност на компанията "Шеврон", която проявява интерес към добив на газ по технологията "хидравличен удар" , да представи своята работна програма за оценка.
В света досега има две страни, които са наложили мораториум върху технологията за добив на газ от шисти - Франция и ЮАР, коментира още Трайков. Във всички останали страни се води дебат, подобен на този у нас, като в повечето случаи на технологията се гледа като на обещаващ вариант за добиване на нови ресурси при отчитане на рисковете, добави той.