Във връзка с обвиненията, че ЕРП-тата не плащат задълженията си към НЕК и поради тази причина дружеството е пред фалит от ЧЕЗ разпространиха официалната си позиция до медиите. От дружеството увериха, че спазват нормативната уредба на страната и във всички свои действия се ръководят от принципа на върховенството на закона. Оттам уточняват, че спазването на лицензионните задължения е приоритет, за да се гарантира сигурността на цялата енергийна система.
Осигуряването на финансовата стабилност на "ЧЕЗ Електро България" АД и "ЧЕЗ Разпределение България" АД е основен лицензионен ангажимент на дружествата.
Дружествата от Групата на ЧЕЗ в България не са спирали плащанията си към Националната електрическа компания (НЕК) и стриктно изпълняват задълженията си по двустранните взаимоотношения. За съжаление от страна на НЕК задълженията за компенсиране на разходите за изкупена по преференциални цени електроенергия, произведена от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) и когенерации, не се изпълняват последователно и законосъобразно.
От дружеството изразиха безпокойството си от факта, че в публичното пространство се отправят обвинения, които макар и напълно неоснователни, биха могли да окажат съществено негативно влияние върху пазара на ценни книжа с всички произтичащи от това последици.
"Загрижени сме за създалата се ситуация. Проблем в енергийния сектор съществува и ние нееднократно сме сезирали писмено и устно компетентните органи, в т.ч. независимия ДКЕВР", каза Петър Докладал, регионален мениджър на ЧЕЗ за България. "Очакваме възникналия проблем да се реши конструктивно, професионално и прозрачно при пълна равнопоставеност на всички участници в процеса".
Важността на проблема изисква постигане на обществен консенсус. Необходим е прагматичен подход, който да защитава интересите на потребителите в страната и акционерите в енергийния сектор. Създалата се ситуация рефлектира върху всички участници във веригата производство-пренос-разпределение- снабдяване.
Според ЧЕЗ декапитализирането на крайните снабдители би се отразило негативно на стабилността на цялата енергийна система на България и всички потребители. Компанията, която е краен снабдител на над 2 милиона клиенти, има своята важна роля за надеждното функциониране на българската енергийна система.
Намаляването на цените на електроенергията на три пъти през 2013 г. бе реализирано основно за сметка на електроразпределителните дружества. То доведе до рязко понижаване на дела на ЧЕЗ в крайната цена - от 9% в началото на 2013 г. до 0,90% в момента. Общо през 2013 г. делът на ЧЕЗ намаля с 90% докато делът на НЕК, ЕСО и производителите бе увеличен с 11% и в момента е 82,45% от крайната цена.