По инициатива на Българското председателство Съветът на ЕС по заетост и социална политика проведе важен политически дебат за бъдещето на социална Европа след 2020 г. днес в Брюксел, Белгия, съобщиха от пресцентъра на МТСП.
По време на дискусията министрите на труда и социалните въпроси на държавите членки обмениха опит и обсъдиха какви промени са необходими в бъдеще за засилването на социалното измерение на Европа и създаването на политики, които да отговорят на потребностите на европейските граждани. По време на дебатите като най-важни цели бяха откроени насърчаването на заетостта, социалното сближаване, борбата с бедността и подкрепата на хората в неравностойно положение. Министрите постигнаха съгласие, че социалните инвестиции на ЕС трябва да станат по-видими, по-ефикасни и по-осезаеми в отговор на предизвикателствата, които цифровизацията поставя пред съвременния пазар на труда.
"Министрите затвърдиха своя ангажимент към един Съюз, който създава повече възможности за възходящо социално развитие и икономически растеж и който сближава заетостта със социалните стандарти. Необходими са подходящи инвестиции, за да се създадат повече работни места, да се засили социалното сближаване и да се насърчи мобилността и достъпът до образование и обучения", каза председателят на Съвета на ЕС и министър на труда и социалната политика на България Бисер Петков. Днешният дебат се състоя на фона на подготвителната работа по следващия многогодишен бюджет на ЕС, който се очаква да бъде предложен от Европейската комисия по-късно тази пролет.
Съветът на ЕС по заетост и социална политика прие и препоръка относно рамка за качествено и ефективно чиракуване, с която ще се съдейства на младите хора да влязат на пазара на труда. Документът насърчава формирането на високо квалифицирани работници с подходящи умения, които съответстват на потребностите на пазара на труда. Чрез прилагането на общи критерии за качествено и ефективно чиракуване държавите членки ще могат по-добре да развиват и насърчават своите национални схеми за чиракуване.
"Много добър знак е, че в кратки срокове Съветът успя да постигне общо разбиране за критериите за качество и ефективност, които да се използват за поддържане и развиване на националните схеми за чиракуване. Това е стъпка в правилната посока, за да се подпомогне по-нататъшното навлизане на младите хора на пазара на труда, както и професионалното развитие и преходът към заетост на възрастните“, каза председателят на Съвета Бисер Петков.
По време на днешното заседание беше проведен и втори политически дебат за начините да бъде премахната разликата в заплащането между жените и мъжете в ЕС. Това е важен приоритет за Българското председателство и ключ към осъществяването на принципите на Европейския стълб на социалните права. Министрите обсъдиха добри практики за увеличаване на заетостта на жените и се обединиха около извода, че е необходимо усилията за постигане на равнопоставеност на работното място да продължат.