Профилът в Twitter на президента на САЩ Барак Обама има почти 19 милиона последователи, но повечето от половината от тях всъщност не са реални.
Това съобщи The New York Times във връзка с нова програма, която позволява да се определи колко са реалните последователи на който и да било профил в мрежата за микросъобщения, пише dnevnik.bg.
"Практиката да се създават изкуствени последователи е станала толкова масова, че лондонската компания за управление на социални мрежи StatusPeople пусна приложение, наречено Fake Follower Check, позволяващо реално да се оцени колко са фалшивите и колко са истинските "приятели", пише изданието.
Така се оказва, че около 70% от вписаните последователи на Обама в Twitter са нереални.
Роб Уолър от StatusPeople коментира, че "фалшивите акаунти са характерни с това, че следят много хора, но тях самите никой не ги следи". Комбинираме няколко метода за засичане и установяваме кои профили са от този тип, допълва той.
"Ако методиката им е вярна, броят на фалшивите последователи е стъписващ. Според StatusPeople 71% от почти 29 милиона "приятели" на Лейди Гага са фалшиви или неактивни. Същото важи и за 70% от близо 19 милиона последователи на Обама", пише изданието.
Конкурентът от Републиканската партия Мит Ромни има много по-малко "приятели" в Twitter (някъде около 900 000), но част от тях най-вероятно също са фалшиви.
Екипите и на Обама, и на Ромни отхвърлят подозренията, че "купуват" последователи в Twitter.
Проверка на профила на президента Росен Плевнелиев (само 331 последователи) във Fake Follower Check показва, че 7% от тях са фалшиви и 20% са неактивни. При външния министър Николай Младенов показателите са съответно 11% и 31%.