На деветнадесети ноември във Великобритания тръгнал по улиците първият автобус, работещ с човешки екскременти и украсен с пътници, седящи на тоалетни чинии.
Този 40-местен „клекбус“, наречен Bio-Bus, работи с биометан, получен при очистването на канализационни води на преработвателен завод в Англия. Биогазът, тоест биометан, е газ, получен от водородно или метаново ферментиране на биомаса, пише "МегаВселена".
Метановото разлагане на биомасата протича под въздействието на няколко вида бактерии. За тази цел в автомобилния транспорт обикновено е използван сметищен газ, но не и толкова екстравагантни продукти от жизнената дейност на човека.
Освен това Bio-Bus е доста скромен – достатъчни са петима души, за да може той да измине 305 километра. Естествено, имат се предвид годишните „усилия“ на тези петима души. По думите на създателите на новаторския автомобил, по този начин те подобряват качеството на въздуха и доказват, че човешките фекалии могат да допринесат за това.
Първият рейс на автобуса с пътници пропътувал по маршрут от летището на Бристол до Бат Съмърсет – на разстояние около 32 километра. Газът се произвежда на станцията Wessex Water, която се управлява от компанията GENeco.
Шарлота Мортън, изпълнителен директор на екоорганизацията „Асоциация за анаеробна ферментация и биоресурси“, казва: „Този автобус показва, че човешките изпражнения и храната, която просто изхвърляме, са всъщност много ценни ресурси. Изхвърлената храна трябва да се събира и преработва чрез анаеробна ферментация в зелен газ и биодобавки, а не да се изхвърля на бунището или да се изгаря.“
GENeco е първата компания, която предлага газ, получен от човешки отходи. Заводът в Бристол обработва 75 млн. куб. м отпадъчни води и 35 000 тона хранителни отпадъци годишно и може да произвежда 17 млн. тона биогаз годишно.
Британците изобретиха "клекбус"
- 24.11.2014 | 15:15
- 2030