Американската автоматична станция LADEE успешно влезе на орбита около Луната.
Сега апаратът постепенно започва да снижава височина до около 50 километра, където ще започне основната му научна програма, съобщава сайтът Spaceflight101.
Сондата LADEE беше изстреляна в началото на септември от космодрума на остров Уолъпс. Около три седмици той остана на високоелиптична околоземна орбита, за да се отклони към Луната в необходимото време и в нужното положение. За това време учените проведоха първите проверки на бордовото оборудване и научните уреди, пише inews.bg.
Преди подстъпа си към Луната LADEE е спряла двигателите си, била е "уловена" от гравитацията на спътника на Земята и е влязла на окололунна орбита с максималната височина 750 километра. В събота, на 12 октомври, апаратът ще премине на кръгова лунна орбита с височина 250 км. На тази орбита сондата ще започне подготовка за изследователската си програма и ще проведе сеанс на лазерна връзка със Земята. След това орбитата постепенно ще се понижи до около 50 километра.
В същото време официална информация за хода на мисията няма, тъй като нейният сайт и сайтовете на НАСА са закрити поради бюджетната криза в САЩ, съобщава РИА Новости.
Проектът LADEE (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer), на стойност 280 милиона долара, е предназначен за изследване на крайно разредената лунна атмосфера (екзосфера) и праховите частици на нейната повърхност.
Събраните данни ще помогнат на учените да съдят за екзосферата на Меркурий и другите тела в Слънчевата система. С помощта на апарата LADEE ще бъде проведен и експеримент по лазерна връзка между Луната и Земята.
Разработчиците твърдят, че скоростта на предаване на данни към спътника ще бъде до 20 мегабита в секунда, а от спътника – 622 мегабита.