Учени от Университета в Нюкасъл, Великобритания, разработват нова технология, предназначена да помага на пътя на по-възрастните водачи на автомобили.
Идеята за разработването произтича от това, че много хора се отказват от шофирането, защото с напредването на възрастта реакциите им стават по-забавени, пише BBC.
Отказът от автомобил обаче означава, че хората стават по-изолирани и губят своята активност.
Работата на екипа е част от програмата на университета "Социално приобщаване чрез цифрова икономика" (SiDE), чиято цел е да покаже как технологията може да подобри живота на хората.
В изпълнение на проекта си изследователите са превърнали електромобил в подвижна лаборатория. "DriveLAB” има навигационна система, система за нощно виждане и интелигентно приложение за скоростната кутия.
Колата е направена достатъчно "интелигентна", за да наблюдава нивото на концентрация, стрес и навици при шофиране чрез специални очила, които могат да проследят движението на очите на шофьора, както и монитори, които определят къде са стрес местата на по-възрастните водачи.
В колата е сложена и система за нощно виждане, която ще подпомага шофирането в мрака.
20 водачи на автомобил на възраст около 80 години от цяла Англия и Шотландия са изпробвали "DriveLAB” в реални условия на пътя, извън лабораторията.
Екипът има планове за разработването на седалки, направени по поръчка, защото повечето от възрастните шофьори споделили, че голямо значение има удобството вътре в колата, за да се чувстват комфортно на пътя.
Изследователите също така се стремят да усъвършенстват програмата, с помощта на която пътната обстановка ще се показва на широк екран, за да може възрастният водач да не отделя вниманието си от пътя, а системите да докладват, когато колата е излязла от платното.
Производителите на коли са проявили интерес към работата на университетския екип, но професор Филип Блит по строително инженерство и геодезия обяснява, че някои от технологиите се очаква скоро да излязат на пазара, а други- до 5-10 години.